Kā partnerim piedaloties starptautiska projekta pieteikumā Baltijas pētniecības programmā, LHEI ir ieguvis iespēju strādāt par garkrasta sanešu plūsmām. Projekta vadošais partneris - Tallinas Tehnoloģiskā universitāte (prof. Tarmo Soomere), finansējums saņemts kā vienam no 7 projektiem starp 130 pieteikumiem. Paldies LHEI pētniecei Maijai Viškai par darbu projekta pieteikuma gatavošanā! Šeit arī oficiālā preses relīze - https://www.eeagrants.lv/?id=99&zina=284

27. septembrī LHEI debitē Eiropas Zinātnieku naktī un piedāvā ūdeņu ekosistēmas izpētes programmu, kuras pilna versija atrodama šeit (Word fails). Visi laipni aicināti uz Voleriem!

Laikā no 17. līdz 20. septembrim, pētniece Inta Dimante-Deimantoviča, kopā ar maģistrantūras studenti Annu Lanku pārstāv Latvijas Hidroekoloģijas institūtu starptautiskajā konferencē Lakes & Reservoirs: Hot Spots and Topics in Limnology, kas norisinās Polijā, Mikožinā. Konferences laikā tiek prezentēti rezultāti Eiropas Reģionālā attīstības fonda projektā Pēcdoktorantūras pētniecības atbalstam. Autores uzstājas ar stenda referātu "Preliminary results of multi-proxy paleolimnological survey performed in anthropogenic impact limited lake, a case study from Latvia, North-Eastern Europe". Pētījums atspoguļo cilvēka darbības ietekmes pēdas Sekšu ezerā, kas atrodas Garkalnes administratiīvajā teritorijā. Pētot ezera nogulumus, konstatēta gan klimata pasiltināšanās ietekme, gan ezera bagātināšanās ar organiskajām vielām.

Igaunijas-Latvijas programmas projekts GURINIMAS, tuvojoties savai izskaņai, informē par projektā sasniegto 11. septembrī seminārā Tartu un 13. septembrī konferencē Rīgā. Gan seminārā, gan konferencē tiks apskatīti abu valstu slāpekļa budžeti un to salīdzinājums, sniegti ieteikumi labākai slāpekļa plūsmu pārvaldībai, kā arī prezentēts izstrādātais "virtuālais rīks" slāpekļa plūsmu pārvaldībai. Konferences uzaicinātais runātājs - Dānijas Orhūsas Universitātes Biozinātņu institūta profesors Braiens Kronvangs (Brian Kronvang) uzstāsies ar prezentāciju "Mērķtiecīgu pasākumu izvēle un to ietekme uz sateces teritoriju". Konferences laikā paredzēta arī profesora Braiena Kronvanga vadīta diskusija "Mērķtiecīgi pasākumi".

Noslēdzot vasaras sezonu - vismaz kalendārā -, starp intensīvajiem lauka un laboratorijas darbiem gribējām izcelt vēl vienu notikumu. No jūlija vidus līdz augusta vidum LHEI vasaras praksē mācījās un strādāja Illinoisas Universitātes studente Annelī Margota Cers no Čikāgas. Paldies Tev, Annelī, par darbu un priecāsimies, ja varēsi vēl kādreiz mums palīdzēt!
LHEI, sadarbojoties ar Latvijas vecāku organizāciju, ģimenes portālu Mammamuntetiem.lv akcijas – Uzliec pauzi plastmasai – ietvaros, konsultē bērnu grāmatu autori Eviju Gulbi, kura raksta pasaku par mikroplastmasu. Akcijas mērķis ir aktualizēt problēmjautājumu par mikroplastmasas ietekmi uz vidi un cilvēkiem. Autore publiski lasīs pasaku LHEI Zinātnieku Naktī, kas norisināsies 27. septembrī. Pēc lasījuma bērni tiks aicināti zīmēt pasakai ilustrācijas.
 
LHEI šobrīd realizē vairākus mikroplastmasas pētniecības projektus gan jūrās, gan saldūdeņos (tai skaitā 1.1.1.2/16/I/001, pētniecības pieteikuma numurs 1.1.1.2/VIAA/2/18/359).

Aktīva pievēršanās mikroplastmasas klātbūtnes tēmai mūsu apkārtējā vidē ir visnotaļ saprotama - tā ir mūsu, cilvēku, radīta problēma. Kādas ir mūsu iespējas to risināt un vai tas vispār ir iespējams?  Šomēnes par to LHEI pārstāves stāsta Re:TV sižetā "ES - Sargājam kopā" 
  un "Zinātnes kafejnīcā" Latvijas Universitātes Zinātņu mājā 30. maijā 

Augustā LHEI sadarbībā ar Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti uzsācis jaunu mikroplastmasas pētniecības projektu. Šī projekta rezultātā tiks radīta Latvijas saldūdeņu pamatpētījumu datu bāze un rekomendācijas, kas izmantojamas monitoringa programmas izveidē. 28.-29. augustā pētnieki devās uz Talsu, Usmas un Pinku ezeru, lai ievāktu nogulumu paraugus.

Latvijas Hidroekoloģijas institūts kā vienīgā Latvijas institūcija pārstāvēts šī gada Eiropas Kosmosa aģentūras rīkotajā  "Living Planet Symposium", kas 13.-17. maijā notiek Milānā. Simpozijs, kurš norisinās reizi trīs gados, veltīts jaunumiem un iespējām attālinātajās Zemes novērošanas (Earth Observation) metodoloģijās, ieskaitot jūras novērojumus. Vairāk par simpoziju - https://lps19.esa.int/NikalWebsitePortal/living-planet-symposium-2019/lps19   
Savukārt 11.-16. maijā Rīgas līcī un Baltijas jūrā ar NBS Jūras Spēku kuģi A90 "Varonis" LHEI veic pavasara jūras monitoringa reisu, jūras vidi novērojot un apsekojot nepastarpināti. https://www.marinetraffic.com/en/ais/details/ships/shipid:352289/mmsi:275307000/imo:0/vessel:LV_WARSHIP_A_90  Ceram uz labiem rezultātiem abos pasākumos!

Stokholmā notiekošajā 12. Baltijas jūras zinātnes kongresā, kurš ilgst no 19. līdz 23. augustam, Latvijas Hidroekoloģijas institūta zinātniskie darbinieki piedalās ar vienu mutisko referātu un 7 stenda referātiem.

Noslēdzoties projektam "Baltic Blue Growth", Kurzemes plānošanas reģions, piedaloties Latvijas Hidroekoloģijas institūtam, sagatavojis brošūru Latvijas apstākļiem par gliemeņu audzēšanu jūrā, izmantojot projekta rezultātus. Ar brošūru var iepazīties šeit un ķerties pie gliemeņu audzēšanas kā alternatīvas zvejniecībai.

Baltijas jūras reģiona programmas projekta OIL SPILL (par projektu - https://blogit.utu.fi/oilspill/) ietvaros 14. augustā Mērsraga ostā tika rīkotas mācības, lai pārbaudītu un analizētu dažādu organizāciju spēju reaģēt naftas produktu piesārņojuma gadījumā. Kuģa avārija Mērsraga ostas tuvumā, par laimi, tika simulēta tikai "uz papīra". Mācībās piedalījās arī LHEI zinātniskie asistenti Solveiga Kadiķe un Miks Papirtis, iepazīstinot mācību dalībniekus ar LHEI darbu vides kvalitātes pētījumos. Fotoreportāža no mācībām - https://www.flickr.com/photos/147011402@N03/sets/72157710322347431/with/48542047647/

Baltijas jūras reģiona programmas projektam "Baltic Blue Growth" šonedēļ norisinājās noslēguma konference un pēdējā partneru sanāksme. Konferences prezentācijas būs pieejamas vēlāk, bet tagad iespējams LHEI pētnieces Ievas Bārdas filmētajā video pavērot projekta galveno varoņu - mīdiju jeb ziemeļu ēdamgliemeņu - dzīves mirkli, kas tiek aizvadīts akvārijā kopā ar kaimiņienēm jūraszīlēm

O. Kalpaka Liepājas 15. vidusskolas atbalsta biedrības organizēta un Valsts zivju fonda finansēta starptautiskā skolēnu nometne Papē šogad 9.-12. jūlijā veltīta zivsaimniecības perspektīvām, mainoties Baltijas jūras videi. Par izmaiņām Baltijas jūras vidē skolēnus 9. jūlijā izglītoja LHEI pētniece Rita Poikāne un LHEI pārstāvji šajās nometnēs kā lektori piedalās trešo gadu pēc kārtas. Vairāk par nometni - http://15vsk.liepaja.edu.lv/starptautiska-vasaras-nometne-zivsaimniecibas-perspektivas-baltijas-juras-vides-izmainu-konteksta/

Mikroplastmasas daļiņu ievākšana Pierīgas ezeros ir viens no PostDoc projekta "Paleo-ekotoksikoloģijas pieeja, lai noteiktu plastmasas daļiņu ietekmi uz saldūdens stūrakmens vēžveidīgo grupas Cladocera funkcionālo un strukturālo daudzveidību (1.1.1.2/VIAA/2/18/359)" uzdevumiem.

Turpinot ilgstošo tradīciju vismaz 20 gadu garumā, arī šovasar LHEI palīdz LU Bioloģijas fakultātes 1. kursa studentiem apzināt, kas notiek jūras ekosistēmā, organizējot lekcijas un praktiskos darbus fakultātes prakses bāzē Kolkā. Praksi hidrobioloģijā 8. jūlijā šogad nodrošinās seši LHEI darbinieki. Vēlam ne pārāk vētrainu laiku paraugu materiāla ievākšanai!

LU Bioloģijas fakultātes prakses bāze Kolkā (Foto: U.Kondratovičs)

Latvijas Hidroekoloģijas institūts šogad uzņem HELCOM Fitoplanktona ekspertu grupu (PEG) - ar Daugavpils Universitātes laipnu atbalstu PEG ikgadējā sanāksme no 8. līdz 12. aprīlim notiek DU telpās. Sanāksmes programmā fitoplanktona taksonomijas un identifikācijas problemātika, darbs ar izmēru datu bāzi un citi jautājumi, kuri saistīti ar ticamu un kvalitatīvu fitoplanktona uzskaiti Baltijas jūrā. PEG vadītāja ir LHEI pētniece Iveta Jurgensone. Vairāk par grupu - http://www.helcom.fi/helcom-at-work/projects/phytoplankton

Par straumēm Baltijas jūrā un Rīgas līcī Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" stāsta LHEI pētnieks Māris Skudra -

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/zinamais-nezinamaja/dinamiska-un-mainiga-baltijas-jura-ka-un-kapec-taja-rodas-straum.a119146/

Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekts "Baltic Blue Growth" noslēgsies 2019.g. 30. aprīlī. Daļa no projekta rezultātiem jau pieejami video formātā - sabiedrības informēšanai un izpratnes veidošanai par gliemeņu audzēšanas vides un sociālekonomiskajiem aspektiem, gliemeņu fermu izveides iespējām, potenciālajiem gliemeņu produktiem un to vērtību. Trīs videostāstus - filmiņas sagatavojis Kurzemes plānošanas reģions, sadarbībā ar Latvijas Hidroekoloģijas institūtu un Ķīles jūras fermu Vācijā. Filmiņas ir publicētas un apskatāmas Kurzemes plānošanas reģiona Youtube kontā:

1.filmiņa – Gliemeņu audzēšanas vides un sociālekonomiskie aspekti - https://youtu.be/lzt6ZsHIEpg

2. filmiņa – Gliemeņu fermas izveide, uzturēšana un apkalpošana jūrā - https://youtu.be/TY38CE5FQEY

3. filmiņa – Gliemenes kā produkts (pārstrāde un izmantošana), noieta tirgi - https://youtu.be/oDSEfeetDQY

Latvijas Zēģelētāju savienība kopā ar partneriem 25.-29. jūnijā rīko Rīgas līča regati, kura apvieno 2019. gada Latvijas atklāto jūras burāšanas čempionātu un Livonijas kausa izcīņu. Regates vadmotīvs ir "Mums rūp vides aizsardzība un tīra Baltijas jūra", tāpēc LHEI piedalās regates pasākumos ar informāciju dažādās formās par Baltijas jūras vidi, tai skaitā, kūpinātu apaļo jūrasgrunduļu veidolā. Vairāk informācijas par regati - https://gulfofrigaregatta.eu/lv/jaunumi

Žurnāla "IR" 7. marta numurā publicēts apraksts par mikroplastmasas piesārņojuma pētījumiem, kuri tiek veikti LHEI - raksts lasāms šeit.

Pielikumi:
Download this file (Zhurnals-ir-Inta.Ieva.pdf)Zhurnals-ir-Inta.Ieva.pdf[Raksts]1506 kB

Igaunijas-Latvijas programmas projektam GURINIMAS, kura mērķis ir izstrādāt slāpekļa plūsmu apsaimniekošanas rīku Rīgas līcim, šonedēļ semināri abās programmas valstīs - Pērnavā 19. jūnijā un  Rīgā 20. jūnijā. Abos semināros tiks izskatīti projekta pašreizējie rezultāti par slāpekļa bilances izstrādes rezultātiem – aprēķinātajām saimnieciskās darbības, patēriņa un vides procesu radītajām reaktīvā slāpekļa plūsmām Igaunijā un Latvijā – un ieteikumiem šo plūsmu efektīvākai pārvaldībai, kā arī ievadinformācija par GURINIMAS virtuālo rīku. Paredzētas arī diskusijas par iespējamajiem risinājumiem slāpekļa piesārņojuma mazināšanai. Vairāk par projekta rezultātiem - https://www.envir.ee/en/news-goals-activities/protection-marine-environment/est-lat-project-gurinimas

Baltijas jūras transnacionālās sadarbības programmas 2014.-2020. gadam projekts CWPharma (Clean waters without pharmaceuticals) sasniedzis savas darbības viduspunktu. Projekta mērķis ir uzlabot esošo informāciju par farmaceitisko vielu koncentrācijām vidē Baltijas jūras reģionā, kā arī meklēt veidus, kā samazināt to nonākšanu vidē. Latvijas partneri projektā ir Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs un Latvijas Hidroekoloģijas institūts. LHEI uzdevumos ietilpst uzdevuma vadība par ekotoksikoloģisko testu veikšanu darba pakas WP3 ietvaros, kā arī darbi WP2 un WP4. Projekta esošie rezultāti un nākamie soļi veiksmīgai realizācijai apspriesti arī šīsnedēļas sanāksmē un seminārā Tallinā 5.-7. martā, vairāk par sanāksmi http://www.cwpharma.fi/en-US/News_and_events/CWPharma_Project_seminar_in_Tallinn_on_7(49202)

Jūnija sākums Latvijas Hidroekoloģijas institūta darbiniekiem izvērsies par intensīvu izstrādāto studju darbu aizstāvēšanas posmu. Apsveicam zinātniskās asistentes Lauru Dzintari, Vitu Plivču, Aneti Fedorovsku un Martu Baroni ar ļoti sekmīgi aizstāvētiem maģistra un bakalaura darbiem! Turam īkšķus par Miku Papirti, kam maģistra darba aizstāvēšana 11. jūnijā. Savukārt cita veida pārbaudījumu - fitoplanktona identifikācijā - sekmīgi nokārtojusi pētniece Iveta Jurgensone, kura piedalās 3 nedēļu mācību kursā Roskofas jūras pētījumu stacijā, Francijā. Cik daudziem ir pazīstama jaunā iemītniece Baltijas jūrā - dinoflagelāta Durinskia spp.?

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) apstiprinājusi LHEI izstrādāto jūras vides novērtējumu. Novērtējums veikts līgumdarba „Zināšanu uzlabošana par jūras ekosistēmu, jūras vides stāvokli un to ietekmējošām slodzēm” ietvaros un pieejams šeit.  VARAM preses relīze un infografika par jūras vides kvalitāti redzama http://www.varam.gov.lv/lat/aktual/preses_relizes/?doc=27115

Apakškategorijas

Ciešākie sadarbības partneri

  • Latvijas Universitāte

  • Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs

  • Nacionālo Bruņoto spēku Jūras spēku flotile

  • Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts (BIOR) 

  • ... pārējie.

Kontakti

Voleru iela 4, LV-1007, Rīga.

E-pasts:Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

Šī mājas lapa izmanto Cookies, apmeklējot to Jūs piekrītat to izmantošanai.